Kultura
Skomentuj

Marani Saperavi Gruzja

Pierwszy raz piłam to wino kilka lat temu w małym winnym barze na Śląsku. Było to podczas jakiejś degustacji win gruzińskich i spowodowało, że zapamiętałam je bardzo dobrze. Po pierwsze dlatego, że myśląc o Gruzji, wino nie pojawia się w pierwszych naszych skojarzeniach, a po drugie dlatego, że mocno wybijało się smakiem ponad wszystkie wtedy znane mi wina, również te z Nowego Świata.

Do Marani Saperavi wracam od czasu do czasu i nigdy mnie nie zawodzi. To bardzo dobre wino, które w niektórych sklepach można dostać po niezwykle przyzwoitej cenie, a relacja cena – jakość jest w tym przypadku jedną z najlepszych dostępnych na rynku.

Saperavi to szczep winogron pochodzący z Gruzji z regionu Kondoli, Kakhetia. Wino czerwone wytrawne, opisywane przez dystrybutorów następująco: „Nos w stylu nowoczesnym: owocowy (konfitura wiśniowo-truskawkowa), mocno pikantny (pieprz, papryka). Po zamieszaniu bardzo mocne świeże owoce. Pełne, z bogatym aromatem i głębokim czerwonym kolorem. Smak zrównoważony, aromaty dojrzałych owoców, nutki czarnego bzu oraz przyjemne, miękkie garbniki.”

Muszę Wam przyznać, że „nos w stylu nowoczesnym” to powiedzenie, które sobie przyswoję i będę wykorzystywać 😉 A wielki autorytet w dziedzinie wina Wojciech Bońkowski opisuje to wino tak: "(…) znakomite wobec ceny, dobrze taniczne, charakterne, podstawowe Saperawi."

W moim przekonaniu, „charakterne” to najlepsze podsumowanie tego wina. Można dostać między innymi tutaj. Ale jak dobrze poszukacie w częściach winnych supermarketów, to też się znajdzie. Nawet mój atlas wina autorstwa Hugh Johnsona i Janis Robinson zauważa gruziński szczep Saperavi, co potwierdza tylko moje dobre zdanie o tym winie. Bardzo godne polecenia!

W skali od 1 do 10 daję 7