Restauracje
1 komentarz

Kurt Scheller Bliżej sztuki kulinarnej

Kurt Scheller Bliżej sztuki kulinarnej

Tydzień zaczął się od prezentacji książki Kurt Scheller Bliżej sztuki kulinarnej, będącej zbiorem wybranych przepisów znakomitych polskich szefów kuchni. Książka wydana jest przy współpracy marki Martell. Spotkanie odbywało się w Akademii Kurta Schellera, a towarzyszyła mu degustacja koniaków, wspólne gotowanie pod okiem Kurta i kolacja składająca się z przygotowanych dań.

Kurt Scheller od lat wspiera organizacyjnie i zasiada w jury konkursu L’Art de la cuisine Martell, organizowanego przez markę Martell. W gotowaniu tego wieczora pomagali mu zdobywcy pierwszej nagrody w tegorocznej edycji konkursu – Paulina Sawicka i Łukasz Kawaller z Hotelu Anders w Starych Jabłonkach.

Kurt Scheller Bliżej sztuki kulinarnej

Kurt Scheller Bliżej sztuki kulinarnej

Dziennikarsko – blogerskie grono zaproszonych przygotowywało w kuchni trzy dania: Chocolate Coffee Chicken Dumplings on a Shrimp Stew, Beef Tenderloin with Cafe de Paris Butter with Pont Neuve Potaoes Flavoured with Espelette Pepper and Maldon Salt oraz Tart of Prunes Topped with Basil and Mariengrass. Choć polędwica z masłem Café de Paris była znakomita, to jednak najbardziej przypadła mi do gustu tarta śliwkowa. Być może zresztą dlatego, że dostąpiłam zaszczytu krojenia śliwek.:)

Kurt Scheller Bliżej sztuki kulinarnej Chocolate Coffee Chicken Dumplings on a Shrimp Stew

Chocolate Coffee Chicken Dumplings on a Shrimp Stew

W trakcie kolacji słuchaliśmy opowieści o wyróżnikach koniaku Martell. Koniak leżakuje w beczkach dębowych, firma Martell wybrała do tego celu dąb z lasów Tronçais, dzięki czemu koniak jest łagodniejszy, lżejszy i bardziej aromatyczny. Beczki są najpierw wypalane wewnątrz, by pobudzić pory dębowe do przekazania koloru, smaku i zapachu. Produkcja koniaków podzielona jest na sześć mikroregionów upraw winogron, Martell korzysta z czterech najlepszych – Borderies, Grande Champagne, Petite Champagne i Fins Bois. Martell ma status produktu „appelation d’origine controlée” (AOC), co oznacza, że jest produkowany w zgodzie ze zbiorem rygorystycznych przepisów francuskich.

Kurt Scheller Bliżej sztuki kulinarnej Tart of Prunes

Tart of Prunes

Próbowaliśmy trzech rodzajów Martella. Jasno złotego Martell VS, którego najmłodszy składnik musi leżakować min. 2,5 roku, ale ponieważ jest to blend, faktycznie stanowi mieszaninę z koniakami starszymi. Martell VSOP – jasno bursztynowy, który leżakuje min. 4,5 roku, a ma domieszki koniaków nawet 10 letnich. Martell XO o dużo dłuższym finiszu, minimalny wiek to 6,5 roku, a niektóre domieszki mają nawet 40 lat. Z serwowanych drinków na bazie koniaku najbardziej smakował mi Martell Lemonade ze Spritem i limonką. (40ml koniaku, 100ml srpite, plaster limonki, lód).

Kurt Scheller Bliżej sztuki kulinarnej Koniaki Martell

Koniaki Martell

W książce Kurt Scheller Bliżej sztuki kulinarnej zaprezentowano 27 autorskich przepisów dziewięciu szefów kuchni. Przepisy na przystawkę, danie główne i deser podali m.in. Ewa Olejniczak – szefowa kuchni warszawskiego InterContinental, Adam Chrząstowski z Ancory w Krakowie i Joseph Seleetso z Joseph’s Culinary Studio. Są to zdecydowanie przepisy dla zaawansowanych, natomiast po ich lekturze postanowiłam wybrać się do InterContinental na małą degustację. Kulinarne propozycje Ewy Olejniczak zdecydowanie wzbudziły moje zainteresowanie. Książkę można otrzymać poprzez stronę www.martell.pl.

Froblog dziękuje Kurtowi Schellerowi, marce Martell i Monice Kuci, organizatorce spotkania i redaktorce książki za zaproszenie na prezentację ‘Kurt Scheller Bliżej sztuki kulinarnej’.

Po więcej zdjęć zapraszam, jak zwykle, na fanpage Frobloga na Facebooku.