Kultura
Skomentuj

Annette Messager w Zachęcie

Zupełnie niesamowita ta wystawa i naprawdę warta zobaczenia. W Zachęcie zdarza mi się czasem bywać, natomiast niczego tak spektakularnego jeszcze chyba tam nie widziałam. Nie umiem oczywiście ocenić Annette Messager w kategorii, w której tworzy. Nie znam się na sztuce tego rodzaju i nie roszczę sobie praw do żadnej oceny. Podobnie zresztą jak większość wpisów na tym blogu jest raczej opisem wrażeń niż jakąkolwiek recenzją. Odbieram tego typu dzieła jako pewien rodzaj pobudzenia umysłu do działania, inspiracji.

Annette Messager jest dość niesamowitą artystką, której nie ogranicza forma. Łączy w swoich dziełach fotografie, rysunek, malarstwo, haft, materiał. Często są to bardzo skomplikowane instalacje i podziw wzbudza staranność ich ułożenia, dopracowanie w kolejnych ekspozycjach. Podejrzewam, że każda wystawa jej prac łączy się z bardzo długim procesem przygotowywania ich ekspozycji, a dodatkowo większość z nich ma szczegółowe instrukcje w jaki sposób to zrobić. Fascynujące.

W Zachęcie znajdziecie więc dzieła zajmujące cały pokój, których częścią staniecie się wchodząc do pomieszczenia, zwisają bowiem z sufitu, tworząc zupełnie niesamowity klimat. Znajdziecie też przepiękne dzieło pt. Historie o sukienkach, które łączy kilka gablotek z wstawionymi sukienkami i dodanymi rysunkami.

Cała wystawa jest doświadczeniem zupełnie niezwykłym i bardzo kobiecym. Dawno już nie widziałam niczego tak ładnego w formie, starannie dopracowanego, ale również niezwykle kobiecego w swojej np. zazdrości o urodę innych kobiet. Zrobiła na mnie Annette Messager bardzo duże wrażenie, polecam wszystkim, którzy tej wystawy jeszcze nie widzieli.

Annette Messager, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3, Warszawa