Kanapki, Kawiarnia, Przekąski, Restauracje, Śniadania w Warszawie, Żoliborz
1 komentarz

Kawiarnia Fawory

Słowo fawory w dawnej polszczyźnie oznaczało łaskę, przychylność, życzliwość, względy. Fawory to też historyczna nazwa części Żoliborza, a także nazwa nieistniejącej już żoliborskiej mordowni. Kawiarnia Fawory postanowiła skorzystać z tej wieloznaczeniowej nazwy. Wykazuje się życzliwością wobec klientów, znajduje w dzielnicy Fawory i na szczęście w żadnym wypadku z mordownią nie ma nic wspólnego.

Zjadłam tu sobotnie śniadanie na luzie. Miejsce jest cudne. W okolicy Placu Inwalidów na warszawskim Żoliborzu kwitnie zresztą gastronomia. Pootwierało się kilka zasługujących na uwagę miejsc, a kolejne planują otwarcia jeszcze w te wakacje. Żoliborz robi się coraz ciekawszą kulinarnie dzielnicą Warszawy.

Kawiarnia Fawory to bardzo interesująca koncepcja miejsca na dużym luzie, gdzie można napić się czegoś chłodnego (od niedawna też alkoholowego) i ciepłego, a także zjeść drobne przekąski, w szczególności śniadanie. Na swoje śniadanie wybieram Kanapkę z kozim serem i tahini. Bardzo dobra kanapka na świeżym podpłomyku z plasterkiem koziego sera, masłem sezamowym tahini i solidną porcją ogórka, pomidora i rukoli. Fajna kompozycja. Tahini nadaje kanapce bardzo oryginalnego, lekko gorzkawego posmaku.

Wypijam Kwas chlebowy, który od jakiegoś czasu można znaleźć w dobrych warszawskich knajpkach, świetnie chłodzi i orzeźwia w upalne dni. Zamawiam też Podwójne espresso z mlekiem, które podano mi z serduszkiem z mleka i brązowym cukrem. Dobra kawa, dobrze mnie budzi.

Kawiarnia Fawory składa się z dwóch pomieszczeń i kilku stolików na zewnątrz lokalu. Na ścianach mniejszego pokoju zobaczyć można zdjęcia Elizy Karczewskiej z cyklu „Zachęta w polu”. W kategorii wątków tekstylnych świetnie się komponują z dużymi pufami z używanych ciuchów związanych sznurkiem, które mają tu służyć jako dodatkowe miejsca do siedzenia. Niezły pomysł. W głównej sali, na ścianie zobaczyć można wyartykułowane życzenie twórców „Chcemy Żoliborza od morza do morza”. I szczerze mówiąc, nic nie mam przeciw takiemu Żoliborzowi.

Kawiarnia Fawory, ul. Mickiewicza 21, Warszawa

Przeczytajcie też o Faworach na Restaurantica.pl

Po więcej zdjęć Kawiarni Fawory, zapraszam na fanpage Frobloga na Facebooku.