Dobre ceny, Hiszpańska, Restauracje, Tapas
komentarzy 6

Tapas Bar Romesco

Dariusz Opasek, szef kuchni Tapas Baru Romesco, to człowiek oryginalny i nieprzewidywalny. Był szefem kuchni hiszpańskiego Miradora, należącego do rodziny Kręglickich, potem stworzył własne, bardzo autorskie miejsce Cuatro Caminos. Przez chwilę był szefem kuchni w AIOLI, przez chwilę miał swój własny tapas bar Dali Mi Tapas na Saskiej Kępie. Od czasu do czasu gotuje z klubem kolacyjnym Latający Talerz i właśnie otworzył nowy Tapas Bar Romesco wprowadzając się do kebabowni Mała Turcja na Bielanach.

I teraz tak, jeśli charakteryzuje Was podejście ‘bułkę przez bibułkę’ i ‘bon ton abażur’, to do tego miejsca nawet nie wejdziecie. Bo kebab przygotowują tam w dalszym ciągu. Wewnątrz są trzy stoliki, szyld na zewnątrz i podświetlany panel menu nad kebabami ciągle sugeruje, że kebab tu króluje, ale…  Na szybie już ilustracje ośmiorniczek i zachęcająco brzmiące nowe hiszpańskie pozycje menu. Na tablicy ‘Dziś polecamy’ qusadillia, iberyjska jajecznica i chłodnik z melona. Nowe więc faktycznie się wprowadziło i ma charakter właściciela – oryginalny i nieprzewidywalny. Wystrój, a właściwie jego brak, lekko mnie straszy, wchodzę tu ‘z pewną taką nieśmiałością’. Jednak znajoma twarz obsługującej pani, którą pamiętam jeszcze z Cuatro Caminos, przekonuje, że może jednak warto.

Tapas Bar Romesco

Zaczynam od dania polecanego na tablicy. Chłodnik z melona i awokado (10zł) Chłodnik nie wygląda dobrze, od razu dodam. Awokado zapomniało już, że było kiedyś zielone, kolor chłodnika jest więc enigmatyczny i raczej nie prosi się o nazwanie. Smak za to jest… po prostu genialny. Orzeźwiający melon i stonowane nuty awokado. Do tego grzanki z podpuszczkowym kozim serem i karmelizowaną czerwoną papryką. Za dziesięć złotych!!!

Tapas Bar Romesco Chłodnik z melona i awokado

Krewetki z sosem mango, ostrym chili i grzankami (22zł) nie ustępują chłodnikowi ani na krok. Lepiej się prezentują i niesamowicie pachną winem. To pierwsze wrażenie. Dalej jest już tylko lepiej. Chrupkie krewetki, pyszny sos pomidorowy z kawałkami mango i mocną reprezentacją chili. Danie dobrze piecze, ale zaserwowana porcja jogurtu greckiego, pomaga opanować pieczenie. Pyszne.

Tapas Bar Romesco Krewetki z sosem mango

Ponieważ sądziłam, że tapas będą wielkości tapas, zamówiłam jeszcze jedno danie. Bakłażany z grilla z szynką Serrano, jogurtem greckim i czekoladą chili (17zł). Kiedy przychodzi po dwóch poprzednich, nie bardzo mogę je już zmieścić, ale jeszcze mniej mogę go nie skosztować. O ile bakłażan z szynką Serrano nie jest odkrywczy, o tyle posypanie dania czekoladą chili jest dla mnie nowym, bardzo ciekawym doświadczeniem smakowym. Moje kubki smakowe eksperymentują i bardzo im się to podoba. Oczywiście Dariusz Opasek dodaje, że to żadna nowość, Baskowie uczyli go takich zestawień kilkanaście lat temu. Nie zmienia to jednak faktu, że w Warszawie takich połączeń smakowych raczej nie znajdziecie.

Tapas Bar Romesco Bakłażany z grilla

Marzę o tym, by kiedyś pan Dariusz otworzył swój własny tapas bar na modnym Powiślu, nazwał go dowcipnie, jakoś w stylu ‘Tapasek Opasek’, przyłożył się do wystroju i promocji i został w nim przez dłuższy czas. Widocznie jednak nie można mieć wszystkiego, a jeśli miałabym wybierać, czy ważniejszy wystrój czy dobre jedzenie, nie zastanawiałbym się nawet przez pięć sekund. Szef kuchni zapewnia mnie, że planuje pozostać w Romeso. Gotuje też na Targu Śniadaniowym na Ursynowie w niedziele, jeżeli więc wolicie się najeść tą dobrą kuchnią na targu, można się wybrać i tam.

Tapas Bar Romesco Dzis polecamy

Jeśli przymkniecie oko na wystrój i kebab, w Tapas Bar Romesco czeka Was naprawdę pyszne jedzenie. Tym bardziej warto, że – jak już wiecie – właściciel jest oryginalny i nieprzewidywalny. Wygląda na to, że w tej chwili w życiu zawodowym szefa kuchni trwa dobra passa. Powiedziałabym parafrazując ‘spieszmy się kochać jedzenie Dariusza Opaska, bo tak szybko odchodzi’, znika z pola widzenia na jakiś czas. Przyczajcie się na tę kuchnię, a odwdzięczy Wam się prawdziwą Hiszpanią (z elementami kraju Basków), smakami ciekawymi i autentycznymi, kompozycjami bazującymi na doświadczeniach kuchni hiszpańskiej i baskijskiej zdobywanych przez kilkanaście lat. Nie ma drugiej takiej kuchni w Warszawie, więc łapcie ją póki jest okazja!

Tapas Bar Romesco, Al. Reymonta 15, Bielany, Warszawa, tel. 505 902 039, 602 766 245

Po więcej zdjęć z Tapas Baru Romesco zapraszam na fanpage Frobloga.