Autorska, Bistro, Dobre ceny, Menu degustacyjne, Restauracje, Śródmieście
1 komentarz

Kaskrut

Na przykład taki Kaskrut. Nie zaczyna się wypowiedzi od „na przykład”. Nie karmi się też ludzi menu degustacyjnym za 69zł. A na przykład taki Kaskrut karmi. W wersji wegańskiej za 49zł. I choć wiele pesymiści wróżyli mu szybki zgon i głosy w stylu „niemożliwe, że to się uda” krążyły tu i tam, to się wyraźnie udaje. I Piotr Ceranowicz, który objął kuchnię w Kaskrucie po Adamie Leszczyńskim, gotuje jeszcze lepiej, a na pewno inaczej. Ta różnica jest wyraźna. Nikt nie bankrutuje, wszyscy są zadowoleni. No może poza tymi, którzy wieszczyli rychły koniec. Menu jest cztero-daniowe. Można wybrać z dwóch przystawek, dwóch dań głównych i dwóch deserów. Przy zupie nie ma wyboru. I dobrze, bo bym jej nigdy nie wybrała, a okazała się być cudowna. Papryka / Pomidor / Kokos to pyszny krem z pieczonej papryki, pomidorów i mleka kokosowego polany delikatnie pikantną oliwą z wędzonej papryki. Kolorami aż razi, czerwień mocna ściga się z czerwienią mocniejszą, lekko tylko przełamaną zielenią pietruszki. Pięknie się prezentuje w bardzo stonowanym talerzu. To bardzo intensywny w smaku i całkiem pożywny start.

Kaskrut Papryka Pomidor Kokos

Kaskrut: Papryka / Pomidor / Kokos

Przegrzebek / Ogórek / Melon to moja ulubiona część tego menu. Głównie z miłości do przegrzebków, ale też z sympatii do melona. Moja niechęć do ogórka w zestawieniu z pozytywnymi uczuciami, odchodzi na plan dalszy. Na delikatnym puree z awokado mamy salsę z melona, ogórka i cebulki, na niej ułożony jest znakomicie usmażony jędrny i świeży przegrzebek. Całość przyozdobiona piklami z ogórków i liśćmi nasturcji. To są naprawdę moje smaki. Świetne tekstury – gładka, muślinowa warstwa awokado, chrupiąca, świeża i orzeźwiająca salsa i do tego dostojny, morski, jędrny i ciepły przegrzebek. Małż Św. Jakuba w tym zestawieniu wydaje się godnie i samotnie trwać na tronie z koroną na głowie. To tak, gdyby małże miały głowę oczywiście. Załóżmy jednak, że w takiej wypowiedzi, która łamiąc reguły zaczyna się od „na przykład”, małż może.

Kaskrut Przegrzebek Ogórek Melon

Kaskrut: Przegrzebek / Ogórek / Melon

Łosoś / Rzodkiewka / Kalarepa i (chciałoby się krzyczeć) pomarańczowy sos! Perfekcyjny łosoś usmażony i upieczony z chrupką skórką, do niego plasterki wiosennej kalarepki i dużo rzodkiewek, łącznie z liśćmi. Większe są surowe, a mniejsze gotowane w maśle. Ten pomarańczowo maślany sos jednak robi tutaj całą robotę. Świetne danie.

Kaskrut Łosoś Rzodkiewka Kalarepa

Kaskrut: Łosoś / Rzodkiewka / Kalarepa

I jeszcze deser, którego jeść nie powinnam (dieta), ale odmówić sobie nie mogę. Czekolada / Tonka / Truskawka To jak walka ciężkiego z lekkim. W pierwszym narożniku stoi intensywnie czekoladowe brownie, udekorowane mascarpone z pudrową, intensywną, mocną tonką. A w przeciwległym do walki stają świeże truskawki i… przyjemnie chłodna granita z truskawek, wody różanej i białego wina. Niech ta walka trwa w nieskończoność. Cudowny deser.

Kaskrut Czekolada Tonka Truskawka

Kaskrut: Czekolada / Tonka / Truskawka

Drodzy rodzice Piotra Ceranowicza, bardzo Wam dziękuję, że takiego nam zdolnego człowieka stworzyliście. Gdzie się zatrudni, tam fantastycznie gotuje. Drogi Kaskrucie, rozmnażaj się! Chcemy takiej kuchni, chcemy więcej takich miejsc! Trochę oczywiście tutaj prowokuję, bo coś wiem, ale jeszcze nie mogę powiedzieć. Także ten… zajrzyjcie wkrótce.

Kaskrut, ul. Poznańska 5, Warszawa, tel. 22 622 54 38

Save to foursquare

Po więcej zdjęć zapraszam na fanpage, Google+ i Instagram Frobloga. Zachęcam do prenumerowania newslettera Frobloga. Co tydzień w piątek wysyłam podsumowanie moich relacji. Wystarczy podać swój adres e-mailowy tutaj: