Autorska, Powiśle, Restauracje
Skomentuj

Tamka 43 i wizyta animatorów kulinarnych z Węgier

We wtorek miałam okazję uczestniczyć w bardzo ciekawym spotkaniu. Na zaproszenie Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych przyjechali do Polski blogerzy i dziennikarze kulinarni z Węgier. Krytyka Kulinarnego i mnie zaproszono na spotkanie z nimi do restauracji Tamka 43. Celem spotkania, jak i całej wizyty była promocja polskiej kuchni w grupie węgierskich liderów opinii.

Rozmawialiśmy o modzie na jedzenie, o ekspansji gastronomii, o szybkim wzroście liczby restauracji i barów. Porównywaliśmy Warszawę i Budapeszt. Świetnie się to wpisało w kontekst mojej marcowej wizyty w Budapeszcie, gdzie udało mi się m.in. odwiedzić gwiazdkową restaurację Borkonyha oraz Zona Bistro.

Tamka 43 Amuse bouche

Tamka 43: Amuse bouche

Dla naszych gości była to piekielnie intensywna wizyta. Przybyli na trzy dni, w trakcie których jedli i pili non stop. Kolacje w poniedziałek zjedli w Atelier Amaro, we wtorek w Tamce 43. Tamka 43 nie miała łatwego zadania. Nie dość, że grupa była bardzo wymagająca, to jeszcze dość mocno przejedzona i zachwycona poprzednim wieczorem.

Tamka 43 Grillowane szparagi

Tamka 43: Grillowane szparagi z solonym żółtkiem i truflą

Zamawialiśmy dania z karty. Mój starter Grillowane szparagi z solonym żółtkiem i truflą (39zł) był świetny. Szparagi w konsystencji idealnej, małe kuleczki z żółtka sous vide, płatki trufli i panierowane kulki ze smardzów i innych grzybów. Odkrywcze te połączenia smakowe nie były, ale danie wyglądało, pachniało i smakowało znakomicie. Radość moja niestety nie trwała długo. Na danie główne połowa gości wybrała kaczkę, jak się okazało mocno zbyt twardą. Nie był też smaczny mój Comber z królika z kaszanką i sosem omułkowym (75zł). W moim przekonaniu to nietrafiona kompozycja. Zbyt wyrazista kaszanka przykryła smakowo królika. On sam też mógłby być bardziej miękki. Nie ratował tego wszystkiego sos omułkowy i ogólnie to danie po prostu nie było udane.

Tamka 43 COmber królika z kaszanką i sosem omułkowym

Tamka 43: Comber z królika z kaszanką i sosem omułkowym

Liczyłam na deser, który zatrze to wrażenie. Kozi twarożek z czerwoną pomarańczą i burakiem (32zł) wydawał mi się interesującym deserowym pomysłem, z pewnością ciekawszym niż występujący obok fondant czekoladowy, obowiązkowy i nad-reprezentowany w warszawskich kartach deserów. Deser ładnie się prezentował, jednak dominujące smaki były zbyt mało deserowe. Brakło być może jednak słodszej kostki czy kulki, czy choćby słodkiej domieszki w kozim twarożku. Po prostu języczka u wagi, który przeważyłby szalę na korzyść smaków deserowych. Ten deser jednak był na pewno bliżej dobrego dania niż danie główne.

Tamka 43 Kozi twarożek z czerwoną pomarańczą

Tamka 43: Kozi twarożek z czerwoną pomarańczą i burakiem

Goście wyrażali się o tej kolacji dyplomatycznie. Mówili, że to dobra kuchnia, ale taka, którą znaleźć można w każdym europejskim kraju. I z tym trudno było mi się nie zgodzić. Dyskusja była bardzo ciekawa, śmialiśmy się z fali burger barów obecnych zarówno w Budapeszcie jak i Warszawie, dziwiliśmy się rozprzestrzeniającą dietą paleo na Węgrzech i zastanawialiśmy, czy ma szansę przyjąć się w Warszawie. Rozmawialiśmy o mnóstwie nowych miejsc, o polskim chlebie i wielu innych rzeczach. A ja miałam w głowie to, z czym przyjechałam z Budapesztu: brakuje nam w Warszawie miejsc typu bistro, z autorską kuchnią, opartą o polskie produkty, ale bez białych obrusów, sztywnych kelnerów i kosmicznych cen. Ciekawa jestem bardzo, jakie wrażenia z Polski wywieźli nasi goście. Może będzie kiedyś okazja to zweryfikować. Obawiam się jednak, że Tamka 43 zbytniego wkładu tutaj mieć nie będzie. Węgierskie wegetariańskie ragou z wędzonym jajkiem przepiórczym z Zona Bisto pamiętam do dziś. O kolacji w Tamce pewnie zapomnę po tygodniu.

Froblog bardzo dziękuje Departamentowi Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych za zaproszenie na tę kolację.

Tamka 43, Tamka 43, Warszawa, tel. 22 44 16 234

Save to foursquare

Po więcej zdjęć z Tamka 43, również z poprzednich wizyt, zapraszam na fanpage, Google+ i Instagram Frobloga. Zachęcam do prenumerowania newslettera Frobloga. Co tydzień w piątek wysyłam podsumowanie moich relacji. Wystarczy podać swój adres e-mailowy tutaj: