Francuska, Mokotów, Restauracje
Skomentuj

Restauracja Prowansja

Prowansja nie jest oczywiście nowym miejscem, ale jakimś dziwnym trafem nigdy dotąd się nie składało, żeby się tam wybrać. W końcu przyszedł ten moment i teraz już w ogóle sobie nie wyobrażam, jak mogłam tak długo tutaj nie być.

Prowansja jest śliczna, na stosunkowo małej, ale wysokiej powierzchni, zaaranżowano antresolę tworząc lokal niejako dwupiętrowy. Wszystko jest w iście prowansalskim klimacie.

Zaczynamy od popisowego startera – Foie gras eskalop z gęsiej wątróbki na ciepło z sosem winogronowym. Boże. Mistrzostwo świata. To absolutnie genialne danie. Z sosem, którego składniki pozostają całkowitą tajemnicą. Nie zdradza ich kelner, nie zdradza też szef kuchni. Nie wiem więc, co w tym sosie jest, ale jest genialny. Temu daniu towarzyszy lampka sauternes – jak na foie gras przystało. Boskie zestawienie.

Na drugie kolejny klasyczny przedstawiciel kuchni francuskiej – Królik duszony z sosem z musztardy Dijon i świeżego tymianku. Bardzo dobry, choć nie aż tak olśniewający jak przystawka. Do dania głównego popijamy już alzackiego Gewurztaminera.

No i jeszcze deser, choć po dłuższej chwili odpoczynku. Crêpe Suzette. Czy można sobie wyobrazić bardziej klasyczne francuskie dania? Cieniuteńkie naleśniki w polewie z sosu pomarańczowego z likierem Grand Marnier. Pyszne.

Ponieważ szef kuchni – jak w większości warszawskich restauracji – czai się w kuchni i nie zagląda na salę, a wyjątkowo ma za co zbierać gratulacje, zadaję grzeczne pytanie, czy mógłby do nas wyjść. No jeśli restauratorzy nie pojmują, że to świetny zwyczaj, to może trzeba im go po prostu wprowadzić. J Szef kuchni wychodzi, witamy się i gratulujemy mu serdecznie. Podejmuję jeszcze jedną próbę wypytania o sos do foie gras, ale zupełnie nieskuteczną, tajemnica pozostaje strzeżona. Dziękujemy za pyszne jedzenie. No i co? Nie było to chyba takie straszne? Goście powiedzieli, co sądzą o posiłku. Proste, prawda? Polecam to miejsce. Tanie nie jest, ale kuchnia naprawdę znakomita. Będziemy ją pewnie jeszcze testować.

Restauracja Prowansja, ul. Koszykowa 1, Warszawa