Brunch, Powiśle, Restauracje, Wegetariańska
komentarzy 11

VEG Deli

Roślinne krzesło na wejściu, a na nim doniczkowe kwiaty i świeczki. Świeczki na schodach, krzesła na ścianach. Tłum ludzi wewnątrz. To wszystko znaki, że dziś otworzyło się VEG Deli na Powiślu. Restauracja oferująca kuchnię roślinną, która od października zapowiadała otwarcie. Do tej pory rozwoziła w Warszawie wegańskie lunche. Teraz zarówno restauracja jak i delikatesy mają swoją siedzibę na Radnej 14.

Weszłam dosłownie dziesięć minut po otwarciu, a już nie było miejsca. Ponoć na fanpage’u VEG Deli zapowiedziało się na dziś ponad 300 osób. Miejsce zdecydowanie wyrobiło sobie renomę poprzez Urban Market, fanpage i rozwożone lunche. Wszyscy czekali na otwarcie, no i wreszcie się udało. O 12:20 drzwi na Radnej 14 zostały otwarte.

VEG Deli Roslinne krzeslo

W VEG Deli na parterze mieści się przedsionek i maleńkie delikatesy, gdzie kupimy produkty przygotowywane przez tutejszą kuchnię. Dziś dostępne były pasty do pieczywa, dla siebie wybrałam Pastę bakłażanową z tofu (15zł). Do restauracji prowadzą schody w górę. Z sali głównej można wejść jeszcze wyżej, na antresolę nad barem. W sumie przestrzeni jest tu dość sporo, jednak dziś było jej zdecydowanie za mało.

VEG Deli All you can eat

VEG Deli w dniu swojego otwarcia zaproponował Bufet Jesz ile chcesz (35zł). W ofercie był bufet dań ciepłych, ogromny bufet dań zimnych, oryginalne napoje domowej roboty, z których wybrałam Napój z czarnego bzu i imbiru. Można też było napić się lampki organicznego wina. Wszystko oczywiście wegańskie, roślinne, bez żadnego śladu produktów pochodzenia zwierzęcego.

VEG Deli Schody

W ciepłym bufecie można było skosztować ryżu na różne sposoby, ziemniaków podanych ze szpinakiem lub puree, wege gulaszu i innych. Zimny bufet zachęcał mieszanką kolorów i różnorodnością propozycji. Restauracja obiecywała, że kreatywność przygotowanych dań wszystkich zaskoczy. I miała rację.

VEG Deli Bufet

Próbowałam przeróżnych humusów, pysznej Kolorowej sałatki z chleba i warzywami, Makaronu sojowego z grzybami, innych bezjajecznych makaronów. Zachwyciły mnie marchewki pocięte na cieniutkie plasterki i usmażone, które tworzyły coś w rodzaju chrupkiej posypki. Znakomita była Pieczona dynia. Świetna Sałatka z cukinii i marchwi z pomarańczą, bardzo fajny Szpinak z fenkułem. Słowem, jadło się dzisiaj pysznie.

VEG Deli Bufet zimny

Stół przy, którym stałam, okazał się być niezwykle towarzyski. Udało mi się posłuchać od pani nazywającej się „najstarszą w tym towarzystwie” o robieniu zdjęć i o tym, jak Chytra baba z Radomia stała się najpopularniejszym memem, a kobieta na zdjęciach ma z tego powodu problemy. Trzylatek siedzący obok wskazał na mój talerz i zwrócił się do mnie z grzecznym pytaniem „proszę pani, czy ten makaron jest dobry”, a następnie oznajmił swojej mamie „mamo, to jest średnio smaczne, makaron tej pani wygląda na smaczniejszy”. Słowem towarzystwo było doborowe.

VEG Deli Etykietki

Moje pierwsze wrażenia z VEG Deli są bardzo pozytywne. Miejsce zachwyca prostym, ale bardzo gustownym wystrojem. Biel, zima za oknem, świeczki i nastrój wewnątrz. Tłumy ciekawych osób w różnym wieku, dla których jedzenie ma znaczenie. Pyszne, kreatywne jedzenie. Wrócę sprawdzić, jak im się dzieje po otwarciu, a i Wy się wybierzcie i koniecznie dajcie znak, jak było.

VEG Deli, ul Radna 14, Warszawa

Dużo więcej zdjęć z VEG Deli znajdziecie już jutro na fanpage’u Frobloga.